Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
Podpořte Harry Pottera
umístěte na své stránky ikonku
Nedávám sem svůj e-mail protože si myslím kolik lidí ho bude chtít .. ale kdyby někdo chtěl nějaké informace nebo spřátelení pište na něj :)

Milada.rozkova@seznam.cz
 
 
 

j.k.rowlingova

J.K.ROWLING Joanne Kathleen Rowling

Malé informace :
je britská spisovatelka, známá zejména díky řadě knih o čarodějnickém učni Harry Potterovi. Tato knižní série získala celosvětový úspěch včetně řady ocenění a prodalo se jí více než 400 milionů kopií.

Kromě psaní knih o Harry Potterovi je Rowlingová známá také svým životním příběhem, kdy se z života na sociálních dávkách stala během pěti let multimilionářkou. Plátek Sunday Times Rich List v roce 2008 odhadl její bohatství na 560 milionů liber (1,1 miliard amerických dolarů) a označil ji za 12. nejbohatší ženu v Británii. Forbes ji označil jako 48. nejvlivnější celebritu roku 2007. Stala se filantropistkou, podporuje organizace jako Comic Relief, One Parent Families a Multiple Sclerosis Society of Great Britain.

Před HP :
Rowlingová se narodila v Yate, Gloucestershire ve Spojeném království v roce 1965. Společně se svou matkou, otcem a sestrou Dianne přestěhovala do Winterbourne, Bristolu a nakonec do Tutshillu. Navštěvovala Wyedeanskou střední školu, kde často svým přátelům vyprávěla příběhy. V roce 1990 podlehla její matka ve věku 45 let dlouhotrvajícímu boji s roztroušenou sklerózou. Jako vysokoškolské zaměření si na nátlak rodičů vybrala francouzštinu, což později označila za životní chybu. Po ročním pobytu v Paříži, který byl součástí jejích vysokoškolských studií, se vrátila do Anglie, kde pracovala hlavně pro Amnesty International. Nápad na příběh o kouzelnickém učni dostala během cesty vlakem z Manchesteru do Londýna. Na cílové zastávce měla již vymyslenou většinu postav a základní děj prvního dílu série – Harry Potter a Kámen mudrců. Rowlingová se přestěhovala do Portugalska, aby zde vyučovala angličtinu. Zde se vdala za portugalského televizního reportéra Jorga Arantese. V roce 1993 se jim narodila dcera Jessica Rowlingová Arantesová. Manželství ale nevydrželo a Rowlingová se ještě před rozvodem v roce 1994 vrátila spolu se svojí dcerou do Edinburgu.

Nezaměstnaná Rowlingová dokončila v tomto skotském městě práce na prvním dílu, přičemž některé části psala po edinburských kavárnách. Koluje pověst o tom, že v kavárnách psala, aby se vyhnula svému nevytápěnému bytu. Ona sama to však popřela.

Po HP :
Po obrovském úspěchu prvního dílu napsala Rowlingová 6 dalších pokračování a 2 doplňkové knihy, které byly vydány ve prospěch nadace Comic Relief. Prodej knihy udělal z Rowlingové multimilionářku, v roce 2001 si tak mohla koupit luxusní sídlo ve stylu 19. století u břehu řeky Tay ve Skotsku. V tom samém roce se zde vdala za Dr. Neila Murraye.

Série o Harry Potterovi má celkem 7 částí. Překladatel většiny částí, Pavel Medek, říká, že pokračování této série by nemělo smysl a že by to zbytečně roztahovalo celý příběh. Všech sedm knih již bylo v angličtině i v češtině vydáno. Nakladatelství Albatros, které má v ČR na tuto sérii exkluzivní práva, vydalo český překlad 31.ledna 2008. Přes obrovský úspěch knih (nebo snad právě kvůli němu) se Rowlingové nevyhnula ani řada problémů. Vydání pátého dílu (Harry Potter a Fénixův řád) bylo zdrženo kvůli nařčení z plagiátorství spisovatelkou Nancy Stoufferovou. Soud nakonec rozhodl ve prospěch Joanne Rowlingové. Autorka si také chtěla od psaní na chvíli odpočinout, protože během psaní čtvrtého dílu se cítila přepracovaná. Podle vlastních slov jednou dokonce zvažovala, že si zlomí ruku.[zdroj?] Nakonec však donutila vydavatelství posunout datum publikace a na pátý díl celé série tak měla celé tři roky klidného psaní. Rowlingová řekla, že část tohoto času strávila i psaním něčeho jiného, na čem by chtěla pokračovat po uzavření celé série o Harrym Potterovi.

Na konci roku 2003 dostala Rowlingová nabídku televizního producenta Russella T. Daviese na spolupráci při tvorbě slavného britského sci-fi seriálu Doctor Who. I když byla nabídkou nadšená, musela jí nakonec odmítnout, protože už pracovala na dalším dílu série. Ten nese v originále jméno Harry Potter and the Half-blood Prince (Harry Potter a princ dvojí krve). Těsně před Vánoci 2004 oznámila Rowlingová dokončení knihy, datum vydání bylo stanoveno na polovinu roku 2005, kniha vyšla 16. července 2005, česky vyšla 19. prosince 2005, nelegálně se však začala prodávat už dřív.

Rowlingová se - stejně jako řada dalších literárních, hudebních či filmových osobností - krátce objevila jako postavička v americkém kresleném sitcomu Simpsonovi.

Knihy :
* Harry Potter a Kámen mudrců
* Harry Potter a Tajemná komnata
* Harry Potter a vězeň z Azkabanu
* Harry Potter a Ohnivý pohár
* Harry Potter a Fénixův řád
* Harry Potter a Princ dvojí krve
* Harry Potter a Relikvie smrti

* Famfrpál v průběhu věků
* Fantastická zvířata a kde je najít
* Bajky Barda Beedleho

CO Vás napadne, když se řekne Joanne Kathleen Rowlingová??? Většinu asi nejúspěšnější a pro někoho nejlepší autorka knih a čarodejnickém učni. Ano, opravdu ta slavná Joanne Kathleen Rowlingová, která se proslavila během několika let svým Harry Pottrem. Ohromila s ním celý svět a miliony mladých nečtenářů převedla do vášnivých čtenářů. Knížka pro děti se stala i nesmrtelným dílem pro dospělé. Ale jak se chudé ženě podařilo sepsat a vyzdvihnout ve světě své dílo, jaký měla život, než se stala slavná????? To se zde dočtete…

Jméno: Joanne Kathleen Rowlingová
Datum narození: 31. 7 1965
Místo narození: Chepstow, Anglie
Znamení: lev
Rodiče: Peter Rowling a Joanne Kate Anne


Joanne Kathleen Rowlingová se narodila 31. července (stejně jako hlavní hrdina knihy) v roce 1965 v městečku Chepstow v Anglii.
Její otec, manažer firmy Rolls-Royce, se jmenoval Peter Rowling a s budoucí matkou Joanne Kate Anne, napůl Skotkou a napůl Francouzkou, se seznámil ve vlaku.
Během dětství se rodina dvakrát stěhovala. Nejdříve do města Winterbourn, který je na opačné straně Bristolu. Po druhé do waleského Tutshilu.
Své první literární dílo Kathleen napsala už ve svých šesti letech. Vyprávělo o králíčkovi a s názvem knihy si Joanne také nelámala hlavu – pojmenovala ho Králíček.

Kathleen jako malá trávila volný čas se svojí sestrou Di. Nejraději si spolu hrály na malé čarodějky. Poté, co nastoupila do školy začala hodně číst. Její oblíbení autoři a autorky byli : E. Nesbitová, Paula Gallica, C. S. Lewis…
Jejím dobrým školním kamarádem byl Sean Harris, který se v mnohém podobal Ronovi Weaslyemu. Joanne o sobě řekla, že byla dobrou a chytrou žákyní, že Hermiona je vlastně jako ona sama.

Na univerzitu nastupuje v roce 1983, kde studuje francouzštinu a filologii. Jako její největší koníček bylo sbírání tajemných jmen… Po škole a roku stráveném v Paříži nastupuje jako sekretářka v Manchesteru. V době pauz v kavárně pořád píše. Sepsala v té době přibližně dva romány pro dospělé.

V roce 1990 přijde zlom a v Joannině hlavě se vyskytne nápad napsat knížku o kouzelnickém světě, zrovna když cestovala z Manchesteru do Londýna vlakem. Pomalinku a jistě si Rowlingová buduje Bradavickou školu a vše kolem ní. V roce 1991, když Joane bylo šestadvacet odjíždí do Portugalska, kde si najde práci jako učitelka angličtiny. Tam také Kathleen tvoří první kapitoly Harryho Pottera. Pro první kapitolu vytvořila deset verzí. Rok na to se Joanne provdává za portugalského novináře a v roce 1993 se jim narodí dcera Jessica. Manželství bohužel moc dlouho nevydrží a na Vánoce přichází rozvod. Počátkem roku 1994 vypráví Joanne příběh o Harrym Potterovi své sestře, která jím je nadšená.

Rowlingová se pohybuje na hranici bídy. Je bez zaměstnání, žije v nevytopené garsonce, není schopná pro svou dceru zajistit místo ve státních jeslích a na zaplacení soukromé chůvy nemá peníze. Žije z podpory. Když dcera v kočárku usne, píše tam, kde se jí píše nejlépe. V Endirburských kavárnách. ,,Psala jsem ho hlavně pro sebe a pro své potěšení,“ přiznala později Joanne.

V roce 1995 přišlo vyvrcholení, to když Rowlingová dopsala knihu na psacím stroji. Najde si v knihovně spousty nakaladatelsví a snaží se je okouzlit svým příběhem. Všem nakladatelstvím se zdála povídka dlouhá, až na jedno - Bloomsbury. Bloomsbury vydá první díl a Joanne začíná psát další a další díly a s každým novým dílem se stává slavnější a slavnější. Knížky se vydávají do celého světa a jsou překládány do desítek jazyků - celkem se na celém světě prodalo více než 100 miliónů výtisků. V ČR obsadily první místo v anketě o nejoblíbenější knihu českých čtenářů.

Rowlingová obdarovala řadu různých charitativních organizací, zejména však přispívá na výzkum a léčení rozstroušené sklerózy, které podlehla spisovatelčina matka. Podle Rowlingové právě matčina smrt hluboce poznamenala její autorský styl. Kathleen také vydala v březnu roku 2001 Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je najít. Autorka se vzdala honoráře ve prospěch dobročinné akce Comic Relief.
Spisovatelka také dbala, aby byl Harry Potter zfilmován jako hraný film a né jako kreslený. Sama apelovala na to, aby postavu Hagrida ztvárnil herec Robbie Coltrane. Také si zakládala, aby ve filmech hráli jenom britští herci a odmítla návrh amerických filmařů. Pravidelně Joanne dohlíží na natáčení filmů, aby byla dodržena přesná podstata knihy.

No a jak končí příběh chudé ženy, která žila jenom z podpory?? Jako pohádka. Rowlingová se po vydání knih stala multimilionářkou a v roce 2001 si koupila luxusní dům ve stylu 19. století u břehu řeky Tay ve Skotsku. Získala Řád Britského impéria. Po druhé se také vdala (2001) za doktora Neila Murraye. . O dva roky později se jim narodil syn David Gordon Rowling Murray a v roce 2005 dcera Mackenzie Jean Rowling Murray. Rowlingové se tak splnil životní sen mít tři děti.

Knihy Harryho Pottera:
Harry Potter and the Philosopher's Stone - Červen 1997
překlad: Harry Potter a Kámen Mudrců [Únor 2000 - Vladimír Medek]
- Má 284 stran a 17. kapitol. Prodáno bylo v pevné vazbě 6,1 milionu výtisků. Jako paperback 10,9 milionu výtisků.

Harry Potter and the Chamber of Secrets - Červenec 1998
překlad: Harry Potter a Tajemná komnata [Říjen 2000 - Vladimír Medek]
- Má 287 stran a 18. kapitol. Prodáno bylo v pevné vazbě 7,1 milionu výtisků. Jako paperback 7,5 milionu výtisků.

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban - Červenec 1999
překlad: Harry Potter a Vězeň z Azkabanu [Květen 2001 - Pavel Medek]
- Má 384 stran a 22 kapitol. Prodáno bylo v pevné vazbě 7,6 milionu výtisků. Jako paperback 5,2 milionu výtisků.

Harry Potter and the Goblet of Fire - 2000
překlad: Harry Potter a Ohnivý pohár [Listopad 2001 - Vladimír Medek]
- Má 571 stran a 37 kapitol. Prodáno bylo v pevné vazbě 8,9 milionu výtisků. Jako paperback 3,4 milionu výtisků.

Harry Potter and the Order of the Phoenix - 21.června 2003
překlad: Harry Potter a Fénixův řád [29.února 2004 - Pavel Medek]
- Má 796 stran a 38 kapitol. Prodáno bylo v pevné vazbě 12,2 milionu výtisků. Jako paperback 1,5 milionu výtisků.

Harry Potter and the Half-Blood Prince - 16.července 2005
překlad: Harry Potter a Princ dvojí krve [19.prosince 2005]
- Prodáno bylo v pevné vazbě 6,9 milionů (během prvních 24 hodin), 11 milionů (k 21.9.2006) Paperback nebyl zatím vydán.


Adresa:
J.K Rowling
c/o Scholastic Inc.
555 Broadway
New York , NY 10012

J.K Rowling
c/o Bloomsbury Inc
38 Soho Squqre
London, W1V 5DF
UK