Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
Podpořte Harry Pottera
umístěte na své stránky ikonku
Nedávám sem svůj e-mail protože si myslím kolik lidí ho bude chtít .. ale kdyby někdo chtěl nějaké informace nebo spřátelení pište na něj :)

Milada.rozkova@seznam.cz
 
 
 

Bradavičtí duchové

Bradavičtí duchové

Toto je seznam známých duchů v Bradavicích.Obsah [skrýt]
1 Skoro bezhlavý Nick
2 Tlustý mnich
3 Šedá dáma
4 Krvavý baron
5 Protiva
6 Ufňukaná Uršula

Skoro bezhlavý Nick

Sir Nicholas de Mimsy-Porpington († 31. říjen 1492) spíše známý jako Skoro bezhlavý Nick (angl. Nearly headless Nick) je nebelvírský kolejní duch. Byl odsouzen k trestu smrti setnutím hlavy poté, co se mu nezdařila kletba na narovnání zubů. Katova sekera byla ale tupá, a tak se ani po 45 seknutích Nickova hlava neoddělila od těla. Z Nicka a Harryho se stali přátelé hlavně po tom, co ve druhém díle navštívil jeho oslavu úmrtí.

Ve druhém díle se také Nick stane jednou z obětí baziliška, ale protože už byl mrtvý, nemohl zemřít znovu, a tak zkameněl. V pátém díle, když Harry hledal nějakou naději, že se Sirius Black vrátí po své smrti zpět, se ho Harry ptal na to, co se stane po smrti. Nick mu ale řekne, že to neví a že jako duch se může vrátit pouze kouzelník, který se bojí smrti a chce se vrátit. Nick se pak objeví ještě v sedmém díle, kdy se ho Harry ptá na Šedou dámu.


Tlustý mnich

Tlustý mnich (angl. The Fat Friar) je kolejním duchem Mrzimoru. Je to usmívající se muž, který často odpouští. V prvním díle se například omluvil za Protivu, když "uvítal" nové prváky.


Šedá dáma

Helena z Havraspáru za života, po smrti známá jako Šedá dáma (angl. The Grey lady) je kolejním duchem Havraspáru. Až do posledního dílu se v knize objevovala pouze v náznacích. Tam ale sehrála podstatnou roli při pátrání po diadému Roweny z Havraspáru, předposledním viteálu. Helena je dcerou Roweny a byla zabita Krvavým baronem. Řekne Harrymu, že ukradla své matce diadém, díky kterému ten, kdo si jej nasadí, se stane chytřejším, a pak se schovala v Albánii. Umírající Rowena si přála svou dceru znovu vidět, a tak pro ni poslala Krvavého barona pod slibem, že nebude mít klid, než ji přivede zpět. Baron ji najde, ale Helena odmítne se vrátit, a tak ji Baron v záchvatu vzteku zabije jediným bodnutím do hrudi. Protože ji ale Baron miloval, tak se pak sám zabije stejnou zbraní. Diadém je ukrytý v dutině stromu v Albánii, dokud ho tam nevyzvedne Voldemort, který příběh dostal z Heleny. Ten z něj pak udělal viteál.


Krvavý baron

Krvavý baron (angl. The Bloody baron) je kolejním duchem Zmijozelu a je jedinou osobou kromě Brumbála, jehož slovo platí na Protivu. Protiva se ho z nějakého neznámého důvodu bojí. Krvavým je nazýván, protože je pokryt krví, která stříbřitě září na jeho duším těle. Od krve je na památku své lásky - Heleny z Havraspáru (Šedé dámy), kterou ve vzteku zabil, když ji na pokyn Roweny z Havraspáru hledal. Někdy chodí v okovách na rukou a na nohou na znamení pokání za vraždu, kterou spáchal.


Protiva

Protiva (angl. Peeves) je poltergeist. Obtěžuje všechny obyvatele Bradavic svým věčným ničením, výbuchy, špiněním věcí apod. Ve škole nikoho neposlouchá s výjimkou Brumbála a Krvavého barona. Argus Filch, který musí jeho nepořádek neustále uklízet, několikrát žádal o Protivovo vyhnání z hradu. Ačkoli Protiva nikoho neposlouchá, splnil přání dvojčat Weasleyových, když v pátém díle opouštěli Bradavice pod nadvládou Dolores Umbridgeové, aby jí (Umbridgeové) udělali ve škole peklo. A skutečně během vlády Umbridgeové v Bradavicích se Protiva obzvláště snažil napáchat co nejvíce škod. Když se Umbridgeová snaží potají odejít z Bradavic, Protiva ji pronásleduje s holí a hází po ní křídy. Během závěrečné bitvy o Bradavice v sedmém díle se přidá do boje proti smrtijedům, na konci zpívá vítěznou píseň pro Harryho.


Ufňukaná Uršula

Ufňukaná Uršula (angl. Moaning Myrtle) se poprvé objeví ve druhém díle. Obývá dívčí umývárnu ve druhém patře. Její přezdívka souvisí s tím, že má v povaze neustále brečet, obzvláště, když někdo zmíní její smrt. Svým pláčem často zatopí svou umývárnu. Během studia v Bradavicích navštěvovala Havraspár.

Ve druhém díle je uvedeno, že Uršula je duch mudlovské čarodějky, která zemřela 50 let předtím, než se odehrává děj. Během studia se jí spolužáci často vysmívali, což mělo za následek její deprese, proto chodila často do umývárny v druhém patře, kde se vybrečela. Jednou, když tam brečela, Tom Rojvol Raddle otevřel Tajemnou komnatu, ze které vylezl bazilišek a zabil ji. Její smrt byla využita k vytvoření prvního viteálu - deníku. Po smrti Uršula neustále pronásledovala Olivii, spolužačku, která se jí nejvíce vysmívala. Ta si pak stěžovala na ministerstvu a Uršula se musela vrátit do Bradavic.

Ve čtvrtém díle Uršula pomůže Harrymu s rozluštěním druhého úkolu - řekne mu, že má kouzelné vejce ponořit pod vodou. V šestém díle se k ní chodí vyplakat a vypovídat Draco Malfoy. Když Harry proti Dracovi použije kletbu Sectumsempra, Uršula vyběhne z umývárny a začne po škole ječet, že Harry zabil Draca.