Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
Podpořte Harry Pottera
umístěte na své stránky ikonku
Nedávám sem svůj e-mail protože si myslím kolik lidí ho bude chtít .. ale kdyby někdo chtěl nějaké informace nebo spřátelení pište na něj :)

Milada.rozkova@seznam.cz
 
 
 

Domácí skřítkové

Domácí skřítkové

Domácí skřítci jsou postavy z Harryho Pottera sloužící kouzelníkům, nedostávají za to žádnou mzdu (pracují stejně jako v reálném světě otroci). Pokud někdo z jeho pánů dá skřítkovi oblečení, znamená to, že je volný. Většina skřítků slouží své rodině spousty generací. Jsou velicí 60 - 90 cm, mají hubené nohy a ruce a veliké oči a hlavu.Obsah [skrýt]
1 Dobby
2 Krátura
3 Winky
4 Hokey

Dobby

Dobby původně sloužil rodině Malfoyových. V knize se poprvé objevuje ve druhém díle. Přišel Harryho varovat před nebezpečím ve Škole čar a kouzel v Bradavicích. Tím nebezpečím byla znovu otevřená Tajemná komnata. Harry chtěl i přes varování do Bradavic jet, a tak Dobby svrhnul dort na hosty jeho tety a strýce. Kouzlo, které Dobby provedl, Ministerstvo kouzel svedlo na Harryho, a ten byl málem vyloučen ze školy. Aby zabránil Harrymu jet do školy, zablokoval Dobby přepážku na nástupišti 93/4. Ve škole pak skřítek očaruje potlouk tak, aby pronásledoval Harryho. Na konci druhého dílu vloží Harry do zničeného deníku Toma Raddlea ponožku, deník předá Luciovi Malfoyovi a ten ho hodí Dobbymu. Díky tomu se z něj stane svobodný skřítek. Ve filmu Harry Potter a Tajemná komnata jej nadaboval Toby Jones

Ve čtvrtém díle se Dobby s Harrym opět potká. Pracuje totiž společně s bývalou skřítkou Bartyho Skrka Winky v bradavické kuchyni. Pomůže Harrymu zvládnout druhý úkol turnaje tří kouzelnických škol, když pro něj získá žaberník.

V sedmém díle ho bratr Albuse Brumbála Aberforth pošle za Harrym, Ronem a Hermionou, aby jim pomohl z vězení v domě Malfoyových. K útěku pomůže také panu Ollivanderovi, Lence Láskorádové, Deanu Thomasovi a skřetovi Griphookovi. Při útěku je ale samotný Dobby zabit nožem, který po něm hodila Belatrix Lestrangeová. Harry ho pak bez pomoci kouzel vlastníma rukama (jako důkaz lásky) pohřbí na zahradě Lasturové vily, kde žijí Bill a Fleur.

Při tvoření postavy do filmu prý byl předlohou ruský exprezident Vladimir Putin.

Krátura

Krátura (orig. Kreacher) je malý a špinavý domácí skřítek sloužící rodině Blacků. Poprvé se vyskytl v pátém díle, kde se snaží "zachránit" věci Blackových před vyhozením při úklidu domu, který provádí Fénixův řád, protože si v domě zřídil hlavní štáb. K tomuto účelu ho nabídl Sirius Black, Kráturův pán. Po Siriusově smrti dům připadne Harrymu. Krátura zpočátku svého nového pána nemá rád a je na něj zlý, protože se paktuje s mudly a krvezrádci. Harry ale odhalí tajemství Krátury a Reguluse Blacka, bratra Siriuse, kterého Krátura uctívá a dá mu památku na jeho pána, falešný medailon, který měl nahradit viteál. Zároveň Kráturovi řekne, že on a jeho přátelé si domácích skřítků váží. Od té doby je Krátura Harryho oddaným sluhou. Krátura se pak účastní závěrečné bitvy o Bradavice proti Voldemortovi a smrtijedům po boku ostatních domácích skřítků ve jménu svého pána Regula, ochránce domácích skřítků.


Winky

Winky se poprvé vyskytuje ve čtvrtém díle, kde slouží rodině Skrkových. Na mistrovství světa ve famfrpálu hlídá svému pánovi, zaměstnanci ministerstva kouzel Bartymu Skrkovi místo v nejvyšší lóži. Když je na mistrovství vyčarováno na obloze znamení zla, v křoví je objevena Winky s Harryho ukradenou hůlkou, ze které bylo znamení vykouzleno. Barty Skrk st. Winky propustí, protože ho neuposlechla a nezůstala ve stanu. Svobodná skřítka nemohla najít práci, ale potkala svého přítele Dobbyho, také svobodného skřítka, a společně se vydali pracovat do Školy čar a kouzel v Bradavicích. Winky ale své pány měla ráda a na svobodě je hluboce nešťastná, proto svůj stesk zahání alkoholem. Na konci knihy vyjde najevo, že syn jejího pána Barty Skrk jr. nezemřel v Azkabanu, ale spojil se se svým pánem a teď se pomocí mnoholičného lektvaru vydával za učitele obrany proti černé magii Alastora Moodyho a vydal Voldemortovi Harryho. Unikl právě při mistrovství světa, a proto byla Winky propuštěna.


Hokey

Hokey byla nejstarší a nejhubenější skřítka, jakou Harry viděl. Sloužila u staré a velmi bohaté čarodějky Heptizby Smithové. V šestém díle vstoupili Harry a Brumbál do Hokeyiny vzpomínky a díky ní zjistili, že Tom Rojvol Raddle ukradl šálek Helgy z Mrzimoru a medailonek Salazara Zmijozela. Oba ze sbírky její paní. Raddle vpravil skřítce falešnou vzpomínku, podle které měla skřítka svou paní otrávit kakaem, aby tak nebylo zjištěno, že skutečným vrahem je on. Z obou ukradených věcí se později staly viteály.