Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
Podpořte Harry Pottera
umístěte na své stránky ikonku
Nedávám sem svůj e-mail protože si myslím kolik lidí ho bude chtít .. ale kdyby někdo chtěl nějaké informace nebo spřátelení pište na něj :)

Milada.rozkova@seznam.cz
 
 
 

Lenka Láskorádová

Lenka Láskorádová

Lenka Láskorádová (*1981) (anglicky Luna Lovegood) je fiktivní postava z románů Harry Potter britské spisovatelky J. K. Rowlingové, studentka bradavické koleje Havraspáru a chodí do stejného ročníku jako Ginny Weasleyová, to jest o rok níž než Harry Potter. Mezi spolužáky není moc oblíbená a na většinu lidí působí podivínsky, proto jí většina studentů přezdívá "Lenka Střelenka". Její otec Xenofilius Láskorád je redaktorem časopisu Jinotaj a její matka zemřela při experimentování s kouzly. Její smrt Lenka viděla, a proto vidí testrály.

Lenka má velké modré oči, dlouhé, vlnité blonďaté vlasy, nosí svérázné strakaté oblečení a vlastnoručně vyrobené ozdůbky - od velikých náušnic připomínajících ředkvičky až po náhrdelníky vyrobené ze zátek od máslového ležáku.

Lenka je velice upřímná a je to věrná kamarádka. Jejími prakticky jedinými přáteli jsou Neville Longbottom, Harry Potter a Ginny Weasleyová.

Ve filmu ji ztvárnila Evanna Lynch.Obsah [skrýt]
1 V knihách
1.1 Harry Potter a Fénixův řád
1.2 Harry Potter a princ dvojí krve
1.3 Harry Potter a relikvie smrti
1.3.1 Život po knihách
2 Reference


V knihách

První zmínka o Lence a jejím otci je v knize Ohnivý pohár, kdy pan Weasley zmiňuje, že Lovegoodovi už odcestovali (ve čtvrtém díle ještě nebylo přeloženo příjmení) na mistrovství světa.

Harry Potter a Fénixův řád

Poprvé se objeví v Bradavickém expresu, když si k ní do kupé přisednou Harry, Ginny a Neville. Lenka je ve škole prakticky bez přátel kvůli svému vzhledu a myšlení, ale většinou jí nevadí, co si o ní ostatní myslí. Je si vědomá přezdívky "Střelenka", pod níž je ve škole všeobecně známá, ale vypadá to, že jí to nevadí. Ostatní spolužáci jí kradou a schovávají věci.

Harry se běhemt tohoto roku s Lenkou spřátelí, protože je jediným člověkem, který dokáže usměrnit jeho vztek a uklidní ho v případech, kdy to jeho ostatní přátelé nedokážou. Je spolu se svým otcem jednou z mála, co věří Harrymu a Brumbálovi, že se Voldemort vrátil. Spolu s Hermionou tak zařídí, aby s Harrym udělala rozhovor Rita Holoubková a ten byl zveřejněn v Jinotaji. Lenka se také stane členkou Brumbálovy armády a na konci knihy bojuje spolu s Harrym, Ronem, Hermionou, Ginny a Nevillem na odboru záhad. Když zůstane sama s Ronem a Ginny, je jediná nezraněná.

Harry Potter a princ dvojí krve

V šestém díle se opět poprvé objeví ve Spěšném vlaku do Bradavic. Když Harryho vybízejí nějaké studentky, aby si šel sednout k nim, že nemusí sedět s Lenkou a Nevillem, Harry řekne, že to jsou jeho přátelé. Lenka na to řekne, že lidé od něj očekávají, že bude mít úžasnější přátele než jsou oni dva a Harry řekne, že oni dva jsou úžasní.

Na Vánoce pozve Harry Lenku na večírek Horacia Křiklana. Lenka večírek obohatí svými teoriemi. Později také komentuje famfrpálový zápas mezi Nebelvírem a Mrzimorem, během kterého řekne pouze velmi málo o hře, mluví především o "důležitých věcech", jako třeba zajímavě vytvarovaných mracích. Některým studentům se ale její komentář líbil jako třeba Ronovi. Na konci knihy se jako jedna z mála členů Brumbálovy armády zúčastní bitvy o Bradavice.


Harry Potter a relikvie smrti

V sedmém díle Lenka spolu se svým otcem navštíví svatbu Billa a Fleur, během které okamžitě pozná Harryho, i když ten se skrývá pomocí mnoholičného lektvaru. Potom se vrátí do Bradavic, kde spolu s Ginny a Nevillem obnoví Brumbálovu armádu, která bojuje proti vládě Carrowových. Společně se vloupají do ředitelny Severuse Snapea, aby získali Nebelvírův meč, ale jsou chyceni a potrestáni. Trest byl ale jít do Zapovězeného lesa s Hagridem.

Během cesty domů před Vánocemi byla unesena smrtijedy z Bradavického expresu. Smrtijedi chtěli tak přinutit Xenofiliuse Láskoráda, aby přestal v Jinotaji zveřejňovat informace podporující Harryho. Když Harry, Ron a Hermiona navštíví dům Láskorádových, Xenofilius na ně zavolá smrtijedy, aby tak zachránil svou jedinou dceru. Trojice ale uteče. Později se s Lenkou setkají v domě Malfoyových. Tam je Lenka uvězněna spolu s panem Ollivanderem, Deanem Thomasem a Griphookem. Všichni jsou zachráněni domácím skřítkem Dobbym, který je přemístí do Lasturové vily, sám ale zemře.

Když se Harry vrátí do Bradavic, aby našel diadém Roweny z Havraspáru, Lenka mu pomůže se dostat do havraspárské společenské místnosti. Lenka omráčí Alektu Carrowovou, když jsou nalezeni. Pak také bojuje v závěrečné bitvě o Bradavice, kdy skvěle použije Patronovo zaklínadlo proti mozkomorům. Po Harryho předpokládané smrti bojuje spolu s Hermionou a Ginny proti Belatrix Lestrangeovou do té doby, než Belatrixina kletba skoro zasáhne Ginny a boje s Belatrix se chopí Molly Weasleyová, která ji zabije. Poté pomůže Harrymu odlákat pozornost, aby si mohl promluvit s Ronem a Hermionou.

Život po knihách

J. K. Rowling řekla, že Lenka zůstala i po škole individuální osobností, objevila mnoho nových druhů zvířat a stala se díky tomu slavná, ale byla přinucena uznat, že muchlorozí chropotalové opravdu neexistují. Vzala si vnuka Mloka Scamandera, autora knihy Fantastická zvířata a kde je najít, Rolfa, se kterým má dva syny Lorcana a Lysandera.