Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
Podpořte Harry Pottera
umístěte na své stránky ikonku
Nedávám sem svůj e-mail protože si myslím kolik lidí ho bude chtít .. ale kdyby někdo chtěl nějaké informace nebo spřátelení pište na něj :)

Milada.rozkova@seznam.cz
 
 
 

neville longbotton

Neville Longbottom

Neville Longbottom (*30. červenec 1980) je fiktivní postava z románu britské spisovatelky J. K. Rowlingové o čarodějnickém učni Harrym Potterovi. Je popisován jako chlapec s kulatým obličejem a navštěvuje stejný ročník v Nebelvíru jako Harry. Neville je nejdříve velmi roztržitý a neschopný čaroděj, ale postupem času se z něj stane lepší a odvážný čarodej, hlavně po jeho návštěvách Brumbálovy armády. Je čistokrevným čarodějem a jak se později projeví (hlavně ve třetím díle) i schopným - zničí bubáka při hodině s Lupinem. Nakonec to dotáhne až na profesora bylinkářství v Bradavicích. Ve filmu ho hrál ve všech dílech Matthew Lewis


Dětství

Neville se narodil jeden den před Harrym a mohl tak být aktérem věštby, kterou vznesla profesorka Trelawneyová o Pánu zla a Harrym. Nevillovi rodiče se totiž stejně jako ti Harryho postavili Voldemortovi již třikrát. Voldemort si ale vybral Harryho. Jeho rodiči byli Frank a Alice Longbottomovi, kteří byli mučeni Belatrix Lestrangeovou kletbou Cruciatus, jejíž vinou zešíleli. Nyní žijí v nemocnici u svatého Munga pro kouzelnické choroby a úrazy a jejich syn Neville žije se svou babičkou Augustou, která byla také velmi schopnou čarodějkou. Je velmi přísná a lpí na disciplíně. Vždycky chtěla, aby Neville následoval příklad svého otce, stal se bystrozorem a byla zklamaná, když Neville nevykazoval žádné zvláštní kouzelnické schopnosti.


V knihách

V prvním díle bylo Nevillovým největším činem, když chtěl zabránit Harrymu, Ronovi a Hermioně v tom, aby šli zabránit Voldemortovi ve zmocnění kamene mudrců. Neville totiž nevěděl, kam jdou. Za to pak dostal na konci 10 bodů od Brumbála s tím, že dá hodně práce postavit se svým nepřátelům, ale ještě více postavit se svým přátelům, a Nebelvír tak vyhrál školní pohár.

Ve třetím díle se ho snažil podporovat nový učitel obrany proti černé magii Remus Lupin, který věřil v jeho schopnosti. Legendární se v Bradavicích stala historka, kdy se Nevillův bubák proměněný ve Snapea po vyslovení zaklínadla oblékl do šatů a klobouku Nevillovy babičky.

Ve čtvrtém díle je vysvětleno, proč Neville žije u babičky. Barty Skrk ml. přestrojený za Alastora Moodyho Nevillovi podstrčí knihu, díky které mohl pomoct Harrymu při druhém úkolu v turnaji tří kouzelníků. Harry ale v knize (na rozdíl od filmu) Nevilla o pomoc nepožádal, a tak mu nakonec pomohl Dobby. Na vánočním plese byl s Ginny Weasleyovou.

V pátém díle se dramaticky zlepší Nevillovy kouzelnické schopnosti pod Harryho vedením v Brumbálově armádě. Ron a Hermiona (na rozdíl od Harryho, který to věděl již od čtvrtého dílu) zjistí, co se stalo Nevillovým rodičům při návštěvě v nemocnici svatého Munga. Když se Neville dozví u útěku Belatrix Lestrangeové z Azkabanu začne ještě více trénovat a snaží se zlepšit své kouzelnické dovednosti. Na konci spolu s hlavní trojicí, Ginny a Lenkou Láskorádovou bojuje na ministerstvu. Sehraje klíčovou roli a je spolu s Harrym jediný, kdo se až do konce udrží zdravý na nohou.

V šestém díle dostane novou hůlku, což zlepší jeho kouzelnické výkony (předtím totiž používal hůlku svého otce a kouzelník nikdy nesáhne takových výsledků s cizí hůlkou jako se svou vlastní). Během cesty do Bradavic je pozván ke Křiklanovi, ale neprojde první zkouškou a ten už ho pak nepozve. Na konci se jako jeden z mála členů Brumbálovy armády účastní boje proti smrtijedům na bradavickém hradě.

V sedmém díle vede Neville odboj proti novému vedení školy ve složení Severus Snape a Amycus a Alecto Carrowovi, protože Harry, Ron a Hermiona se do Bradavic nevrátili. Kvůli tomu byl často trestán Carrowovými a když to na něj nepůsobilo, smrtijedi se rozhodli zajmout jeho babičku. Ta jim ale uprchla a poslala Nevillovi dopis, v němž mu říkala, že je na něj hrdá a ať ve svém odporu pokračuje. Nakonec se Neville musel skrýt v komnatě nejvyšší potřeby, protože ho chtěli zatknout. Během závěrečné bitvy o Bradavice sehraje důležitou roli. Nejen, že pomáhá profesorce Prýtové ve využití kouzelných rostlin v boji proti smrtijedům, ale také nakonec vytáhne z Moudrého klobouku Nebelvírův meč a zabije s ním Voldemortův viteál - hada Naginiho.

V epilogu je uvedeno, že je Neville oblíbeným profesorem bylinkářství v Bradavicích a oženil se s bývalou studentkou Mrzimoru Hannah Abbotovou, která se stala majitelkou Děravého kotle.