Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
Podpořte Harry Pottera
umístěte na své stránky ikonku
Nedávám sem svůj e-mail protože si myslím kolik lidí ho bude chtít .. ale kdyby někdo chtěl nějaké informace nebo spřátelení pište na něj :)

Milada.rozkova@seznam.cz
 
 
 

Vedlejší postavy v Harrym Potterovi

Vedlejší postavy v Harrym Potterovi

Zde jsou uvedeny některé vedlejší postavy z Harryho Pottera, románu britské spisovatelky J. K. Rowlingové.Obsah [skrýt]
1 Batylda Bagshotová
2 Frank Bryce
3 Arabella Figgová
4 Nicolas Flamel
5 Gellert Grindelwald
6 Rita Holoubková
7 Johny Konfikus
8 Viktor Krum
9 Xenofilius Láskorád
10 Olympa Maxime
11 Pan Ollivander
12 Madam Rosmerta
13 Stan Silnička
14 Hepziba Smithová
15 Bratři Peverellové
16 GriphookBatylda Bagshotová

Batylda Bagshotová (angl. Bathilda Bagshot) byla významná historička, autorka Dějin čar a kouzel. Bydlela v Godrikově dole a byla starou přítelkyní Albuse Brumbála, Gellert Grindelwald byl její prasynovec, který se k ní přestěhoval poté, co byl vyloučen z Kruvalu. Bagshotová byla hlavním zdrojem informací pro životopis o Brumbálovi od Rity Holoubkové. Ta tyto informace získala pod vlivem veritaséra. Její paměť byla potom ale asi upravena, protože jí Rita Holoubková poslala svou knihu se vzkazem, že si jejich rozhovor asi nebude pamatovat.

Zemřela před tím, než se Harry dostal do Godrikova dolu. Byla pravděpodobně zabita Voldemortem, ten její tělo využil jako úkryt pro svého hada Naginiho, který tam měl čekat na Harryho. Měl za úkol za Harryho zaútočit, jakmile se tam objeví.

Frank Bryce

Frank Bryce byl samotářský veterán z druhé světové války, který pracoval jako správce na panství Raddleových v Malém Visánku. Když Voldemort zabil své prarodiče a otce, byl právě Bryce podezřelý mudlovskou policií. Pro nedostatek důkazů (které ani nemohly existovat, protože Raddleovi byli zabiti kletbou Avada kedavra) byl propuštěn. Obyvatelé Malého Visánku ale stále věřili, že právě Bryce je tím vrahem.

Na začátku čtvrtého dílu se Voldemort tajně vydá do Malého Visánku. Bryce vyslechne jeho plán na zabití Harryho Pottera, ale Voldemortův had Nagini ho uvidí a Voldemort Bryce prakticky hned zabije. Bryce se pak ještě jednou objeví na konci knihy, když spolu Harry a Voldemort bojují při priori incantatem. Albus Brumbál později prohlásí, že si myslí, že Bryce byl využit pro vytvoření Voldemortova posledního viteálu - Naginiho. Rowlingová ale později řekla, že pro tento byla využita již dřívější smrt Berty Jorkinsové.


Arabella Figgová

Arabella Doreen Figgová, lépé známá jen jako paní Figgová, tajně dohlíží na Harryho Pottera, zatímco bydlí u Dursleyových. Poprvé byla zmíněna už v prvním díle, jako žena, ke které Dursleyovi Harryho často posílali, aby ho hlídala, když jeli někam jinam. Ta Harryho nudila tím, že se musel neustále dívat na fotky jejích koček. Nesměla prozradit svoji pravou identitu, protože by ho k ní už Dursleyovi neposílali, kdyby přišli na to, že je tam rád.

Její pravá identita je napovězena na konci čtvrtého dílu, kdy Brumbál jmenuje Figgovou v rámci "staré gardy" Fénixova řádu. Definitivně je její identita ale prozrazena až v pátém díle, když Harryho a Dudleyho napadnou mozkomorově. To se dozvíme, že je paní Figgová ve skutečnosti moták. Později vypovídá ve prospěch Harryho na jeho disciplinárním řízení na ministerstvu kouzel. Její svědectví je hlavním důkazem pro to, aby mohl Harry zůstat v Bradavicích. Ačkoli popsala účinky mozkomorů věrohodně, podle Rowlingové, nejsou motáci schopni vidět mozkomory. V šestém díle byla na Brumbálově pohřbu.


Nicolas Flamel

Nicolas Flamel je jedna ze dvou postav v celé sérii knih Harry Potter, která je postavena na skutečné postavě. Nicolas Flamel byl francouzským alchymistou. Byl zmíněn pouze v prvním díle. Je jediným člověkem, kterému se kdy podařilo vytvořit Kámen mudrců, díky němuž spolu se svou manželkou Perenellou žili několik století. Flamel také pracoval s Brumbálem na svých alchymistických objevech. Kámen se stane cílem lorda Voldemorta, a tak se ho Flamel rozhodne přesunout od Gringottových do Bradavic. Ale i tam se k němu Voldemort (který posedl Quirella) ke Kameni téměř dostane, a tak se Flamel rozhodne ho zničit. Po jeho zničení on i jeho žena časem zemřeli.


Gellert Grindelwald

Gellert Grindelwald je druhý nejhorší černokněžník (po Voldemortovi) všech dob. Poprvé byl zmíněn již v prvním díle na Brumbálově kartičce v čokoládových žabkách. Brumbál Grindelwalda totiž v roce 1945 porazil.

Grindelwald navštěvoval Kruval, ale z toho byl vyloučen kvůli nějakým hrůzným experimentům, které snad zapříčinily i smrt některých jeho spolužáků. Než odešel vyryl na jednu kruvalskou zeď symbol relikvií smrti. Po vyloučení se přestěhoval ke své pratetě Batyldě Bagshotové do Godrikova dolu, kde se poznal s Brumbálem, se kterým si vytvořili plány na nový světový řád, kde kouzelníci budou vládnout mudlům "pro větší dobro". Společně si také naplánovali pátrání po relikviích.

Grindelwald a Brumbál se společně pohádali s Brumbálovým bratrem Aberforthem kvůli jejich sestře Arianě. Ta při této hádce zemřela a nikdo si není jistý, který z nich ji zabil. Po této události Brumbál konečně pochopil, co je Grindelwald zač a přestal ho podporovat. Grindelwald z Godrikova dolu utekl. Grindelwald se stal pánem jedné z relikvií - bezové hůlky, se kterou napáchal mnoho zločinů zejména ve střední a východní Evropě. Podle Viktora Kruma Grindelwaldovy zločiny měly dopad na mnoho studentů Kruvalu, včetně jeho, kterému zabil dědečka.

Když Grindelwald získával moc, Brumbál věděl, že jeho střet s ním je nevyhnutelný, ale neustále ho odkládal, protože se bál, že se dozví celou pravdu o smrti své sestry. K souboji ale nakonec došlo a protože oba čarodějové byli velmi mocní, říká se, že žádný jiný kouzelnický souboj, se tomuto už nikdy nevyrovnal. Brumbál v tomto boji získal bezovou hůlku. Po Brumbálově vítězství byl Grindelwald uvězněn ve vězení Nurmengard, které předtím nechal sám vybudovat. Tam ho v sedmém díle objevil Voldemort, když pátral po bezové hůlce. Grindelwald mu řekl, že hůlku nikdy neměl a Voldemort ho zabil. Jedna z teorií říká, že chtěl zabránit aby se Voldemort vloupal do Brumbálova hrobu, kde hůlka měla ležet. Brumbál zmínil, že ke konci života Grindelwald možná svých činů litoval.


Rita Holoubková

Rita Holoubková (angl. Rita Skeeter) je reportérkou Denního věštce, korespondentkou Týdeníku čarodějek, autorkou životopisů. Specializuje se na skandální až bulvární žurnalistiku, k čemuž používá bleskobrk, který automaticky mystifikuje to, co říká Ritina "oběť". Kvůli své profesi se Rita stala také neregistrovaným zvěromágem, mění se v brouka. Tak může nepozorovaně poslouchat "za dveřmi".

Rita se poprvé objeví ve čtvrtém díle, když píše článek o turnaji tří kouzelnických škol. Z tohoto článku se spíše stal Harryho životopis. Část o Harrym zabírala drtivou většinu článku, na konci byla chybně uvedena jména Viktora Kruma a Fleur Delacourové a jméno Cedrica Diggoryho nebylo uvedeno vůbec. Později udělala rozhovor s Hagridem, po kterém chtěla vědět především informace o Harryho přestupcích apod. (protože tragický příběh chlapce, který zůstal naživu je vyčerpaný a nikoho už nezajímá). Nakonec z toho vzešel článek Obrovská chyba Albuse Brumbála, kde informovala o Hagridově poloobřím původu a o tom, že Brumbál zaměstnává v Bradavicích mnoho "pochybných" osob jako vlkodlaka Remuse Lupina, či napůl šíleného Pošuka Moodyho.

Když se později v Prasinkách Hermiona s Ritou pohádá, následuje článek o tom, jak má Hermiona slabost pro slavné chlapce (Viktor Krum, Harry Potter), kterým pak láme srdce. V den třetího úkolu vyjde článek o tom, že je Harry narušený a nebezpečný poté, co ho Rita v podobě brouka vidí v hodině jasnovidectví, jak se zhroutí poté, co viděl, co dělá Voldemort. Na konci čtvrtého dílu Hermiona odhalí, že je Rita zvěromág, v této podobě ji uvězní a pustí ji pod podmínkou, že přestane psát.

V pátém díle jí Hermiona využije, aby udělala s Harrym pravdivý rozhovor o jeho příběhu o Voldemortovi. Ten je pak uveřejněn v Jinotaji. V šestém díle je viděna na Brumbálově pohřbu, jak svírá blok a dělá si poznámky.

Ačkoli v sedmém díle není Rita osobně přítomna, je o ní velmi často zmínka. Napsala totiž Brumbálův životopis pod názvem Život a lži Albuse Brumbála. I když její informace v knize se většinou zakládají na pravdě, Rita si je náležitě upravila. K tomuto životopisu využila také Batyldu Bagshotovou, které podala veritasérum.


Johny Konfikus

Johny Konfikus (11. července 1944 – 30. Prosince 1972), přezdívaný KoNFo (přezdívku mu z přijmení vytvořila jeho kamarádka), je mocný kouzelník ohně a pyroman z knih Harryho Pottera. Když byl malý uhořeli jeho rodiče ve vlastním domě, on však přežil a dále studoval magii v Bradavicích. Proslavil se sestavením kouzla Prominence. Bohužel, postupem času se na tohoto kouzelníka zapomnělo, odešel do ústraní a po pár letech, odtržení od okolního světa, zemřel.


Viktor Krum

Viktor Krum je chytač bulharského famfrpálového mužstva. Na ministrovství světa ve famfrpálu v roce 1994 chytil zlatonku, čímž pro Bulharsko získal 150 bodů, ale celkově vyhrálo Irsko, protože v tu chvíli mělo bodů 160. Viktor Krum je popisovaný jako tichý a uzavřený člověk.

Krum se stal šampiónem Kruvalu v turnaji tří kouzelnických škol. Byl často terčem nedůvěry kvůli tomu, že se v Kruvalu učí černá magie. Často ho také pronásledoval houf fanynek. Krum trávil hodně času v bradavické knihovně, kde také poznal Hermionu Grangerovou a pozval ji na vánoční ples. Zachránil ji také při druhém úkolu. Rita Holoubková napsala článek o tom, že má Hermiona slabost pro slavné chlapce - Kruma, Pottera. Během třetího a posledního úkolu byl Krum očarován Skrkem mladším, ten ho ovládl a Krum použil kletbu Cruciatus na Cedrica Diggoryho, kterého ale zachránil Harry. V turnaji tří kouzelnických škol skončil třetí po obou bradavických šampionech.

Znovu se pak objevil až v sedmém díle na svatbě Billa a Fleur, kde se mu nelíbil symbol, který měl na šatech Xenofilius Láskorád - symbol relikvií smrti, symbol Grindelwalda.

Xenofilius Láskorád

Xenofilius Láskorád (angl. Xenophilius Lovegood) je otec Lenky Láskorádové a šéfredaktor Jinotaje, časopisu, který podle Lenky, píše důležité věci, o kterých by lidé měli vědět. Články jsou ale většinou o věcech nebo tvorech, které ve skutečnosti neexistují (ani v kouzelnickém světě), ale Lenka i její otec jim věří, jako třeba o existenci muchlorohých chropotalů nebo škrken. Podle knihy má excentrický vzhled - mírně šilhavé oči, bílé vlasy po ramena. Poprvé se objeví v sedmém díle na svatbě Billa a Fleur jako přítel Weasleyových. Tam má na sobě symbol relikvií smrti, o kterém později vypráví Harrymu, Ronovi a Hermioně.

Nejdříve Xenofilius prostřednictvím svého časopisu Harryho podporuje, ale poté, co smrtijedi unesou jeho dceru, obrátí. Když ho hlavní trojice přijde navštívit, udá je smrtijedům. Ti ale utečou, ale nechají se smrtijedy vidět, aby Xenofiliusovi neublížili, protože jim lhal. Nikdy se na něj kvůli tomu zvlášť nezlobili, protože tento svůj čin spáchal jenom, aby zachránil svou dceru.


Olympa Maxime

Olympa Maxime je ředitelkou Krásnohůlek, francouzské kouzelnické školy. Je popisována jako elegantní, oblékaná do černých saténových rób, má olivovou kůži a krásné rysy, ale je velmi vysoká. Předpokládá se, že její výška je způsobena tím, že je poloobryně, ona to ale popírá. Hagridovi na první pohled padne do oka a začne se jí dvořit. V pátém díle navštíví spolu s Hagridem obry, aby získali jejich podporu pro Brumbála a ne pro Voldemorta. Na zpáteční cestě ho ale opustí, protože Hagrid si domů vede svého nevlastního bratra - Drápa. V šestém díle se objeví na Brumbálově pohřbu.


Pan Ollivander

Ollivander (křestní jméno neznámé) je prestižní výrobce kouzelnických hůlek, má obchod na Příčné ulici. Pamatuje si každou hůlku, kterou kdy prodal a vyrobil, což nesčetněkrát dokáže. Poprvé se objeví v prvním díle, kde prodá hůlku Harrymu a považuje za zvláštní, že si Harryho vybrala zrovna sestra hůlky Harryho nepřítele - lorda Voldemorta.

Ve čtvrtém díle se objeví při obřadu převažování hůlek (kontroly) při turnaji tří kouzelnických škol. V šestém díle se objeví zpráva, že zavřel svůj obchod a byl unesen.

V sedmém díle byl objeven hlavní trojici v domě Malfoyových, kde byl uvězněn smrtijedy spolu s Lenkou Láskorádovou, se kterou si přirostli k srdci - udržovali se navzájem naživu. Oba byli zachráněni Dobbym. Po útěku hlavní trojici řekne nějaké informace o bezové hůlce, pak bydlí u tetičky Muriel.


Madam Rosmerta

Madam Rosmerta je majitelka Tří košťat, hostince v Prasinkách. Ve třetím díle je nespokojená, protože mozkomorové, kteří hlídají Prasinky jí odhánějí zákazníky. Během jejího rozhovoru s McGonagallovou, Kratiknotem, Hagridem a Popletalem se Harry dozví o tom, že je Sirius Black jeho kmotr.

V šestém díle ji dostane Draco Malfoy pod kletbu Imperius a ona tak dá Katie Bellové nebezpečný náhrdelník, který má doručit Brumbálovi, později pošle Křiklanovi otrávenou medovinu, protože to měl být vánoční dárek pro Brumbála. S Malfoyem komunikovali pomocí falešných galeonů - inspirace u Hermiony. Když se Brumbál a Harry vydali na cestu k viteálu, dala Dracovi informaci, že je Brumbál mimo školu. Tak se dostali smrtijedi do Bradavic a za důsledek to mělo smrt Brumbála.


Stan Silnička

Stan Silnička (angl. Stan Shunpike) je mladý průvodčí Záchranného autobusu. Poprvé se objevil ve třetím díle, kde s Harrym mluvil cestou do Londýna. Ve čtvrtém díle na mistrovství světa ve famfrpálu vílám tvrdí, že je budoucí ministr kouzel. V pátém díle řekne Harrymu, že nevěří tomu, co se o něm píše, když jede spolu s dalšími lidmi do Bradavic po vánočních prázdninách. V šestém díle je zatčen jako smrtijed a uvězněn v Azkabanu. Harry ani Brumbál nevěří, že je smrtijedem, ale ministerstvo ho nechá uvězněného, aby to vypadalo, že dělá pokroky. Harry i kvůli tomu odmítne dělat ministerstvu "maskota". V sedmém díle útočil po boku smrtijedů na výpravu, která měla za úkol převést Harryho od Dursleyových do bezpečí, pravděpodobně byl pod vlivem kletby Imperius.


Hepziba Smithová

Hepziba Smithová (angl. Hepzibah Smith) byla představena v šestém díle v Brumbálově myslánce jako starší bohátá čarodějka, která ráda kupovala kouzelnické starožitnosti, artefakty. Tom Rojvol Raddle ji často navštěvoval jako zaměstnanec u Borgina a Burkese. Hepziba mu ukázala své největší bohatsví - šálek Helgy z Mrzimoru a medailonek Salazara Zmijozela. Jen pár dní po tom, co mu tyto památky ukázala, byly ukradeny a Hepziba byla mrtvá. Raddle vpravil Hepzibině skřítce Hokey vzpomínku, podle které měla skřítka svou paní otrávit. Z obou artefaktů se staly viteály.


Bratři Peverellové
Antioch byl nejstarší z nich. Podle pohádky si od Smrti přál bezovou hůlku, podle Brumbála ji ale spíše vytvořil sám. Byl zabit ve spánku, aby jeho vrah získal hůlku. Tak začala její krvavá historie. Na rozdíl od svých bratrů, nemá známé potomky.
Cadmus byl prostřední bratr. Podle pohádky si od Smrti přál životodárný kámen, ale spíše ho vytvořil sám. Chtěl totiž oživit dívku, kterou miloval a chtěl se s ní oženit. Ačkoli opustila svět mrtvých, nedostala se úplně do světa živých. Chvíli takhle spolu žili, ale Cadmus to nakonec nevydržel a spáchal sebevraždu, aby s ní konečně mohl být. Je předkem Gauntových a tím pádem i Voldemorta.
Ignotus byl nejmladší bratr. Podle pohádky si od Smrti přál neviditelný plášť. Na rozdíl od svých bratrů zemřel po dlouhém, spokojeném, naplněném životě a zemřel ve vysokém věku, kdy odešel se Smrtí jako starý přítel. Jeho potomkem je Harry Potter, což dělá Harryho a Voldemorta vzdálenými příbuznými.


Griphook

Griphook je skřet - zaměstnanec kouzelnická banky Gringotových. On zavedl Harryho a Hagrida do Harryhova trezoru a do tajemného trezoru číslo 713, kde si Hagrid vyzvedne Kámen Mudrců. Ve filmu Harry Potter a Relikvie smrti ho nadaboval Verne Troyer.

Po dlouhé době se znovu ve knize objevuje tím, že Harrymu a Hermioně sebere meč Godrika Nebelvíra.