Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
Podpořte Harry Pottera
umístěte na své stránky ikonku
Nedávám sem svůj e-mail protože si myslím kolik lidí ho bude chtít .. ale kdyby někdo chtěl nějaké informace nebo spřátelení pište na něj :)

Milada.rozkova@seznam.cz
 
 
 

Mozkomor

Mozkomor (v originále dementor), je bytost která se objevuje v knižní sérii Harry Potter od třetího dílu (Harry Potter a vězeň z Azkabanu) včetně. Živí se šťastnými pocity a vzpomínkami, které vysává z lidí.


Mozkomorové v kouzelnickém světě

Mozkomorové jsou jedny z nejobávanějších nestvůr kouzelnického světa. Dříve byli využíváni Lordem Voldemortem, po jeho pádu se ovšem přidali k ministerstvu kouzel, a působili jako strážní v azkabanské věznici.

Do Azkabanu byli zavírání kouzelníci a čarodějky, ať za použití neprominutelné kletby (kouzla, jehož příčinou může být člověk či jiný živočich mučen, ovládán či zabit), nebo jiného prohřešku hodného potrestání. Mozkomorové vysávali z vězňů každou dobrou vzpomínku, pocit naděje či štěstí a nechávali je pomalu uvadat ve světě zoufalství a zármutku. Většina uvězněných zešílela nebo zahynula z čistého smutku.

Nejhorší zbraní mozkomora je „mozkomorův polibek“, při němž mozkomor své oběti vysaje duši a zbude jen živé, ale prázdné tělo. Ve vlaku do Bradavic zachránil Harryho Pottera před polibkem jeho nový učitel obrany proti černé magii Remus Lupin.

Po opětovném povstání Lorda Voldemorta mozkomoři opět přešli na jeho stranu, a začali se nekontrolovaně množit a živit na běžné populaci.


Vzhled

Mozkomoři nosí rozedraný, černošedý plášť s kápí. Z pláště vystupují slizké, jakoby se rozkládající ruce. V místě, kde mají být oči a nos je jen kůže, jediné na obličeji jsou velká ústa, kterými vysají své oběti duši a udělají z ní něco podobné sobě. Kápi si ale sundávají pouze provádějí-li „polibek“. Mozkomoři nechodí po zemi, ale vznášejí se nad ní. (Ve filmech dokonce létají.) Je-li na jednom místě více mozkomorů, vzduch se ochladí, objeví se mlha a začne vát studený vítr. Ve filmu jsou velcí 3,05 m.