Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
Podpořte Harry Pottera
umístěte na své stránky ikonku
Nedávám sem svůj e-mail protože si myslím kolik lidí ho bude chtít .. ale kdyby někdo chtěl nějaké informace nebo spřátelení pište na něj :)

Milada.rozkova@seznam.cz
 
 
 

Mudla

Mudla


Harry Potter

Jako mudla (anglicky muggle) je v knihách Harry Potter spisovatelky Joanne Rowlingové označován člověk, který je členem většinové nekouzelnické společnosti.

Kouzelnický svět před mudly svou existenci tají pomocí nejrůznějších krycích manévrů a zaklínadel, snaží se na sebe neupozorňovat a do záležitostí nekouzelnické společnosti zasahuje jen minimálně. Přesto se mezi kouzelníky a mudly uzavírají smíšená manželství, z nichž vzcházejí kouzelnicky nadané děti dvojí krve. Většina kouzelníků chápe smíšené sňatky jako nutnost, bez níž by kouzelnický svět dávno vymřel.

Přímo mezi mudly se čas od času vyskytne osoba s kouzelnickým nadáním – někteří studenti Školy čar a kouzel v Bradavicích jsou čistě mudlovského původu. Příkladem za všechny je Hermiona Grangerová, nejlepší kamarádka Harryho Pottera a mimořádně nadaná čarodějka.

Část kouzelníků, především smrtijedi, stoupenci lorda Voldemorta, si ale zakládá na svém čistokrevném kouzelnickém původu, chápe smíšené sňatky jako pošpinění kouzelnického rodu a čaroděje čistě mudlovského původu jako osoby méněcené, kterým by se mělo odepřít jakékoliv kouzelnické studium. Proto je nadávka mudlovský šmejd (angl. mudblood) chápána mezi čaroději jako jedna z nejhorších možných urážek.

Protějškem čaroděje čistě mudlovského původu je moták, osoba čistě kouzelnického původu, ovšem bez jakýchkoli kouzelnických schopností. Vyskytují se jen čas od času (přibližně stejně, jako kouzelníci v mudlovských rodinách).

Jiná použití

Geocaching

Označení mudla se po vzoru Harry Pottera používá v geocachingu pro lidi, kteří o hře nevědí. Před nimi je nutno tajit své chování, aby ukrytou cache nenašel nikdo nepovolaný.
Používají se i odvozeniny - např. mudlice, mudlopes aj.