Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
Podpořte Harry Pottera
umístěte na své stránky ikonku
Nedávám sem svůj e-mail protože si myslím kolik lidí ho bude chtít .. ale kdyby někdo chtěl nějaké informace nebo spřátelení pište na něj :)

Milada.rozkova@seznam.cz
 
 
 

Škola čar a kouzel v Bradavicích

Škola čar a kouzel v Bradavicích

Škola čar a kouzel v Bradavicích (exteriér)

Škola čar a kouzel v Bradavicích je fiktivní škola v příbězích o Harrym Potterovi.

Škola byla před více než tisíci lety založena čtyřmi největšími čarodějkami a čaroději té doby – Godrikem Nebelvírem, Helgou z Mrzimoru, Rowenou z Havraspáru a Salazarem Zmijozelem. Podle nich byly pojmenovány čtyři koleje – Nebelvír, Mrzimor, Havraspár a Zmijozel. Heslem školy je Draco dormiens nunquam titillandus - Nikdy nelechtej spícího draka. Existuje také hymna Bradavic.Obsah [skrýt]
1 Studium
2 Předměty
2.1 Povinné předměty
2.1.1 Přeměňování
2.1.2 Obrana proti černé magii
2.1.3 Bylinkářství
2.1.4 Kouzelné formule
2.1.5 Lektvary
2.1.6 Dějiny čar a kouzel
2.1.7 Astronomie
2.1.8 Létání na koštěti (1. ročník)
2.2 Volitelné předměty
2.2.1 Péče o kouzelné tvory
2.2.2 Jasnovidectví
2.2.3 Věštění z čísel
2.2.4 Studia mudlů
2.2.5 Starodávné runy
3 Vyučující profesoři
3.1 Albus Brumbál
3.2 Severus Snape
3.3 Pomona Prýtová
3.4 Filius Kratiknot
3.5 Minerva McGonagallová
3.6 Horácio Křiklan
3.7 Sibyla Trelawneyová
3.8 Charita Burbageová
4 Zajímavosti
5 Související články
6 Externí odkazy


Studium

Škola má sedm ročníků. V 5. ročníku studenti skládají zkoušky NKÚ (náležitá kouzelnická úroveň) a vybírají si předměty, které chtějí dále studovat. Na konci 7. ročníku skládají závěrečné zkoušky OVCE (ohavně vyčerpávající celočarodějné exameny). V Bradavicích se vyučuje široké spektrum předmětů všelijak souvisejících s budoucím povoláním studentů. Dělí se na povinné (studenti je musí studovat každý rok až do NKÚ) a volitelné (od 3. ročníku si zvolí další minimálně dva předměty, ze kterých pak stejně jako z povinných skládají NKÚ).


Předměty

Povinné předměty


Přeměňování

Tento předmět učí od 1. ročníku profesorka Minerva McGonagallová. V tomto předmětu se studenti učí přeměňovat věci (např. sirku) v jiné věci (např. jehlu). Patří mezi nejdůležitější předměty. Na závěrečných zkouškách se učili přeměnit knoflík v brouka a naopak. Sama paní profesorka McGonagallová je zvěromág, umí se přeměnit v kočku.


Obrana proti černé magii

Obrana proti černé magii zatím neměla až do šestého dílu stálého profesora. Někteří říkají, že post profesora obrany proti černé magii, je zakletý a to od té doby, co o něj žádal Lord Voldemort[zdroj?]. Většinou se zde vyučuje praxe v obraných kouzlech a teorie o kletbách, se kterými se mohou setkat kouzelníci v opravdovém světě kouzel.

V první ročníku učil Harryho Pottera obranu proti černé magii profesor Quirrell. Koktavý mužíček s turbanem okolo hlavy. Nakonec se ukázalo, že byl ovládán největším černokněžníkem všech dob, který se nazýval Lord Voldemort.

Ve druhém ročníku na post profesora obrany proti černé magii nastoupil Zlatoslav Lockhart. Takový nepříliš chytrý blonďák, který si přisvojil zásluhy jiných a sepsal to ve svých spisech, díky kterým se stal populárním ve světě kouzel. Tento profesor přišel o paměť (nejspíše dlouhodobou, jak se můžeme přesvědčit v 5. dílu knižní podoby). Příčinou ztráty paměti byla Ronova pochroumaná hůlka, která obrátila kouzlo zapomnění na jmenovaného profesora, když se snažil vymazat paměť Ronu Weasleymu a Harrymu Potterovi. Během tohoto období se během vyučování předčítají Lockhartovy spisy a test není ze znalostí předmětu, ale života Lockharta.

Další a asi nejoblíbenější z profesorů tohoto předmětu byl Remus Lupin. Dávný přítel Jamese Pottera, Lily Potterové a Siriuse Blacka. Obranu proti černé magii vyučoval, když byl Harry Potter ve třetím ročníku. Avšak když se rozhlásilo, že je vlkodlak, sám odstoupil, jelikož věděl, že to rodiče ostatních žáků nebudou tolerovat, a tak i přes přemlouvání Harryho Pottera odchází z bradavického postu profesora obrany proti černé magii. V některých dílech na něj vzpomínají jako na nejlepšího profesora tohoto předmětu[zdroj?]. Zaměřil se na praktickou obranu proti černé magii. Žáci tak skutečně viděli nestvůry, o kterých se učili nebo se s nimi dokonce přímo utkali, například s Bubákem nebo bludičkou.

V Harryho čtvrtém ročníku nastupuje na dosavadní prokletý post profesora Alastor Moody. Tzv. Pošuk Moody, bývalý bystrozor, vyučuje taktéž praktickou výukou jako jeho předchůdce, avšak velice nezvyklou. První hodinu věnuje kletbám, které se nepromíjejí (Imperius, Cruciatus, Avada kedavra). Po skončení školního roku se však dozvědí, že tento profesorem není tím, za koho se vydává. Je to Barty Skrk jr., který je stále ve službách Pána zla. Pravý Moody je zavřen v kouzelné truhle. Moody opouští post profesora a prý jde zpět do penze, ze které před rokem odešel.

V pátém ročníku se do Bradavic velmi montuje Ministerstvo kouzel. Proto také nastupuje na post profesora tohoto předmětu Dolores Jane Umbridgeová, náměstkyně ministra kouzel. To pro Harryho začíná peklo. Jeho oblíbený předmět se mění v noční můru. Po nějakých hrůzách, které Dolores nastražila, se stala ředitelkou, ale stále učí obranu proti černé magii. Nakonec však skončí na ošetřovně, protože jí Harry s Hermionou zavedou do Černého lesa ke kentaurům, které začne Umbridgeová urážet, a oni ji odvlečou hluboko do lesa. Její výuka je zaměřená tak, aby se žáci nic praktického nenaučili. Ministerstvo se totiž obává, že Brumbál buduje svou vlastní armádu, se kterou chce svrhnout ministerstvo.

V šestém ročníku se po dlouhém snažení dostane na tento post Severus Snape. Dosáhl svého, jelikož dlouho toužil po tomto místě. Harry z toho moc velkou radost nemá, když zjistí, že profesor lektvarů, kterého tak nenávidí, začne učit tento předmět. Harry se také nemůže smířit s tím, že mu (Snapeovi) ředitel Albus Brumbál stále věří. V tomto roce jde především o zaměření na neverbální zaklínadla. Snape se zde ale také dlouho neudrží, jelikož na konci dílu se o něm všichni dozvědí pravdu, že je stále smrtijed (v posledním díle je Snape nakonec očištěn a jsou odhaleny jeho pravé motivy) a že zavraždil Brumbála. Proto také utíká ze školy.

V sedmém ročníku učí tento předmět Smrtijed Amycus Carrow, bratr Smrtijedky Alekty. Tento předmět bude jen černá magie, bude jí učit žáky a tvrdě je trestat, když budou odporovat.


Bylinkářství

Předmět, jež se na škole čar a kouzel učí od prvních ročníků se zabývá kouzelnými rostlinami, které v mudlovském světě nenajdeme. Vyučuje se ve sklenících, kde jsou jednotlivé rostliny pěstovány a které mají různé stupně, podle nebezpečnosti. Vyučuje je profesorka Prýtová, kolejní ředitelka Mrzimoru.


Kouzelné formule

Kouzelné formule vyučuje malý profesor Kratiknot který si vždy stoupá na velký stoh knih aby viděl na žáky. V kouzelných formulích se žáci učí kouzla jako Lumos (z hůlky vytryskne světlo) nebo Alohomora (otevře zamčený zámek). K vytváření formulí se používá latina, například přivolávací kouzlo Accio je z latinského accire (volat či přivolávat).


Lektvary

Od prvního do pátého dílu knih o Harrym Potterovi lektvary vyučuje Severus Snape, od šestého dílu pak lektvary učí Horácio Křiklan. Profesor Snape si na Harryho Pottera zasednul. Učil je dělat, rukojníkův lektvar, lektvar zapomnění a tak dále. Profesor Snape v tomto předmětu nadržoval vždy své (Zmijozelské) koleji.


Dějiny čar a kouzel

Jako jediný předmět ho vyučuje duch - profesor Binns. Mluví monotónním hlasem, takže se všem otupí mozky. Jedině Hermiona Grangerová dokáže udržet chladnou hlavu. Harry Potter s Ronaldem Weasleym si pak od ní vždy opisují poznámky.

Astronomie

Tento předmět vyučuje paní profesorka Sinistrová, předmět se vyučuje na astronomické věži Bradavického hradu po půlnoci. V rámci tohoto předmětu mohou studenti opustit své koleje po večerce. Předmět bývá jednou do měsíce. Žáci se zde učí poznávat souhvězdí, planety i jednotlivé hvězdy.


Létání na koštěti (1. ročník)

Vyučuje se v prvním ročníku a žáci se zde pod vedením madam Hoochové učí létat na koštěti.


Volitelné předměty


Péče o kouzelné tvory

Tento předmět vyučuje Hagrid. Učí od 3.ročníku kdy Harry chodil do Bradavic. Pokud chybí, je zastoupen profesorkou Červotočkovou. Hagrid dostudoval pouze třetí ročník, protože byl vyloučen za to, co neudělal. Ale i přesto mu byl navržen profesorský post.Dříve péči učil profesor Kettleburn, ale odešel na odpočinek dříve než tento předmět začal Harry studovat.


Jasnovidectví

Učí jej profesorka Sibyla Trelawneyová. Učí se zde například věštění z dlaně, čajových lístků apod. Většina studentů jasnovidectví nemá ráda, nejen kvůli tomu, že jim je do spaní, ale i kvůli profesorce. Ta je neustále děsí zvěstmi o smrti. Po odchodu prof. Trelawneyové bude předmět učit kentaur Firenze, později napůl s prof. Trelawneyovou. Učebna jasnovidectví se nachází v jedné z věží, do místnosti se vstupuje stříbrným žebříkem, v Sibylině učebně je nesmírné horko a nepříjemně to tam voní. Kentaurova učebna vypadá jako mýtina v lese a je ve spodních patrech hradu.


Věštění z čísel

neboli numerologie. Je to disciplína čar a kouzel, při níž se zjišťují vztahy písmen a čísel. Podle, kterých se dá dále věštit, sestavovat charakteristika a podobně.Tento předmět učí profesorka Vectorová.


Studia mudlů

Studia mudlů učila dlouho Charita Burbageová, která zemře rukou lorda Voldemorta v Relikviích, poté se ho ujala Smrtijedka Alekto Carrowová, která žáky učila o jejich zkaženosti.


Starodávné runy

Převážně teoretický předmět zabývající se luštěním starodávných run. Z postav série jej studuje pouze Hermiona.


Vyučující profesoři


Albus Brumbál

Albus Brumbál je ředitelem školy a není tedy učitelem v pravém slova smyslu. Než se stal ředitelem školy, vyučoval přeměňování. Má bratra Abefortha, který pomůže Harrymu v sedmém díle, aby se dostal pryč ze sklepení Malfoyových, kde je vězněn. Albus Brumbál je velice zvláštní člověk, je nazýván nejmocnějším kouzelníkem světa. Jediný kouzelník, kterého se Voldemort kdy bál. Zemře rukou Snapea, kterému bezmezně věřil, ovšem tato smrt je předem domluvená. Důvěřivost je jedna z Brumbálových předních vlastností, na níž autorka často poukazuje.


Severus Snape

Ještě před Voldemortovým pádem roku 1981 vstupuje Severus Snape do Fénixova řádu a stává se Bradavickým učitelem a ředitelem Zmijozelu. Přestože je nepopiratelným odborníkem na lektvary a vynikajícím kouzelníkem, jeho pedagogické metody jsou značně rozporuplné. Svým studentům se často vysmívá a ponižuje je a viditelně nadržuje své vlastní koleji. Velice rád strhává body nebelvírským studentům, které nenávidí ještě více, než ostatní. V první knize Harry Potter a Kámen mudrců ho Harry se svými přáteli podezírají, že chce ukrást Kámen mudrců pro Voldemorta, na konci knihy se však dozvídáme, že Kámen chtěl ukrást profesor Quirrel a Snape se mu v tom snažil zabránit. Také rok co rok usiluje o místo profesora obrany proti černé magii, které mu dlouhých patnáct let ředitel Albus Brumbál odmítá přidělit. Teprve poslední rok svého působení v Bradavicích toto místo získá. Nutno dodat, že velmi pozvedne úroveň tohoto předmětu. Na konci téhož školního roku, při napadení Bradavic smrtijedy zorganizovaném Voldemortem a zprostředkovaném Dracem Malfoyem, zabije odzbrojeného Albuse Brumbála kletbou Avada Kedavra, a to na základě domluvy, kterou s Brumbálem uzavřeli. Pak uprchne společně se smrtijedy na neznámé místo. Krátce poté se Voldemort dostává k plné moci a Snape se stává bradavickým ředitelem. Snape je po celou dobu na straně Fénixova řádu; podaří se mu až do úplného konce klamat Pána zla. Ten ho zabije proto, že se domnívá, že Snape se zabitím Albuse Brumbála stal právoplatným majitelem Hůlky osudu. Hůlka sice patří kouzelníkovi, který předchozího majitele porazil nebo zabil, ale Brumbála před smrtí odzbrojil Malfoy a toho později odzbrojil Harry. Právoplatným majitelem hůlky je tedy Harry.


Pomona Prýtová

Pomona Prýtová (v originále Pomona Sprout)se objevuje hned v prvním díle Harry Potter a Kámen mudrců, je Harryho profesorkou bylinkářství a ředitelkou Mrzimoru. Bylinkářství je povinný předmět, ze kterého bude Harry v pátém ročníku skládat NKU (náležitá kouzelnická úroveň), protože s profesorkou Prýtovou setkává pravidelně třikrát týdně, nejdříve ve skleníku číslo 1. V knize je profesorka Prýtová popisována jako obtloustlá malá čarodějka. Není příznivkyní lorda Voldemorta.


Filius Kratiknot

Filius Kratiknot (v originále Filius Flitwick) je profesorem kouzelných formulí. V knize je popisován jako maličký hubený kouzelník, který se vždycky musel postavit na hromádku knih, aby viděl přes stůl. Vyskytly se proto domněnky, že je napůl skřet a napůl kouzelník. Jeho přesné stáří není známo, z knihy lze vyvodit, že není právě nejmladší. Filmový tvůrci z něj také udělali dirigenta školního pěveckého sboru. Studoval v Havraspáru, je tedy chytrý. Není příznivcem lorda Voldemorta.


Minerva McGonagallová

Minerva McGonagallová patří mezi nejlepší čarodějky, je jedna ze sedmi registrovaných zvěromágů (bere na sebe podobu mourovaté kočky). Má černé vlasy svázané v drdolu a nosí smaragdově zelené šaty. V mládí studovala v Nebelvírské koleji. Po Albusi Brumbálovi se stala učitelkou přeměňování a ředitelkou Nebelvíru. Vyučuje v Bradavicích už 39 let. Byla s Brumbálem, když svěřoval Harryho do péče Dursleyových. McGonagallová se stala i zástupkyní ředitele. Nikdy neměla ráda profesorku Dolores Jane Umbridgeovou,která jeden čas působila na škole jako inspektorka a později prakticky jako ředitelka. Minerva je přísná(když se naštve stáhne rty do úzké linky), ale spravedlivá, a i když nenápadně, snaží se Harrymu pomoci(Například mu darovala koště Nimbus 2000 v prvním díle). V prvním díle také přeměnila šachové figury, aby byly schopny samy hrát šachy. Jeden z úkolů, kterými musíte projít, pokud byste chtěli získat Kámen mudrců.


Horácio Křiklan

Horácio Křiklan (v originále Horace Slughorn) se poprvé objevuje v šestém díle. V té době se jako bývalý profesor snaží ukrývat před Smrtijedy a Voldemortem, kterému by se velice hodilo mít ho na své straně. Brumbál ho nakonec přemluví, a tak se Křiklan vrací na své původní místo učitele Lektvarů, kde nahradí Snapea. Křiklan měl vždy talent na to odhadnout studenty. Z ty nejlepších nebo ty s významnými příbuznými shromažďoval kolem sebe v tzv. Křikově klubu. Sem patřili mimo jiné také Tom Rojvol Raddle, Lily Evansová, Harry Potter, Ginny Weasleyová nebo Hermiona Grangerová. V poslední knize je ředitelem Zmijozelu V knize je Křiklan popisován jako velmi tlustý muž, v sametové vestě milující nade všechno své pohodlí. Je také dosti samolibý. V 6. díle se Harry a Albus dozvědí, že diskutoval s lordem Voldemortem na téma viteály.


Sibyla Trelawneyová

Sibyla Trelawneyová je profesorka vyučující jasnovidectví. Její příbuznou je slavná věštkyně Kasandra. Trojice hlavních hrdinů jí nemá příliš ráda, neboť nevěří jejím předpovědím. Každý rok předpoví alespoň jednomu studentovi smrt. Většina lidí, ji považuje za břídila. Jen hrstka, mezi které patří Brumbál, Harry a také Snape ví, že nadání opravdu má, nic ze svých věšteb si však nepamatuje. Pronesla totiž dvě opravdové věštby, které se týkaly Voldemorta a Harryho.


Charita Burbageová

Charita Burbageová učí v Bradavicích studia mudlů. Obhajuje práva mudlů, což se jí stane osudným. V posledním díle Harryho Pottera ji zabije samotný lord Voldemort.


Zajímavosti

Školní rok v Bradavicích trvá od 1. září do 30. června. Na Vánoce většina studentů jezdí domů. Do školy jsou dopravováni Bradavickým expresem z londýnského nádraží King's Cross z nástupiště devět a tři čtvrtě přesně v jedenáct hodin. Vlak přijede na nástupiště v Prasinkách a odtamtud jsou studenti dopraveni do školy buď lodičkami (1. ročník) s Hagridem, nebo kočáry taženými testrály (2. až 7. ročník).

Škola sídlí na velkém hradě plném tajných chodeb. Každá kolej má svou společenskou místnost v jedné z věží (vyjma Zmijozelu, který ji má ve sklepení) a studenti se vždy scházejí ve Velké síni k snídani, obědu a večeři. V této místnosti se také konají zahajovací a závěrečné ceremoniály. K hradu přiléhají rozsáhlé školní pozemky zahrnující Zapovězený les, Černé jezero a Famfrpálové hřiště.

V čele Bradavické školy je ředitel dosazený správní radou. Každá kolej má svého ředitele, z nichž jeden je také zástupcem ředitele školy. Poslední známá sestava:
Albus Brumbál (ředitel), do r. 1997
Minerva McGonagallová (zástupkyně ředitele a ředitelka Nebelvíru)
Severus Snape (ředitel Zmijozelu), od roku 1997 do roku 1998 ředitel celé školy, od roku 1997 byl ředitelem zmijozelské koleje Horacio Křiklan.
Pomona Prýtová (ředitelka Mrzimoru)
Filius Kratiknot (ředitel Havraspáru)

V sedmém díle se v Bradavicích odehrává rozhodující Bitva o Bradavice.